Türk Hava Yolları 2015 yılında tarihi kara ulaştı

Türk Hava Yolları’nın 2015 yılı konsolide mali tabloları Borsa İstanbul’a gönderildi. Konsolide mali tablolara göre Türk Hava Yolları tarihinde ilk defa 1 milyar ABD Doları sınırını geçerek 1 Milyar 69 Milyon ABD Doları Net Kar elde etti. Esas Faaliyet Karı da yine rekor bir seviyede 895 Milyon ABD Doları olarak gerçekleşti.

Sunum para birimi olan Türk Lirası cinsiden bakıldığında Net Kar geçen yılın yüzde 65 üstünde 2 Milyar 993 Milyon TL, Esas Faaliyet Karı ise geçen yılın yüzde 72 üstünde 2 Milyar 486 Milyon TL olarak gerçekleşti. Satış Gelirleri ise önceki yıla göre yüzde 19 artarak 28 Milyar 752 Milyon TL’na ulaştı.

Ortaklığın nakit yaratma potansiyeline işaret eden FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kar – EBITDAR) 2,6 milyar ABD Doları seviyesinde, FAVKÖK marjı ise bir önceki yıla göre 5,7 puan artarak yüzde 24,5 olarak gerçekleşti.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, rakamlara ilişkin olarak; “Öncelikle, Dünya ve Türkiye için zor bir yıl olduğunu söyleyebileceğimiz 2015 yılını son derece olumlu bitirdiğimizi belirtmek isterim. Türk Hava Yollar bu sonuçlarla global sektördeki yoğun rekabete, yakın coğrafyada yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklara ve sektörü doğrudan etkileyen kur dalgalanmalarına rağmen 2015 yılında da en karlı havayolları arasındaki konumunu korudu” şeklinde konuştu.

Rakamlara göre 2015 yılında yüzde 13,6 kapasite (arz edilen koltuk km) artışı gerçekleştiren Türk Hava Yolları bu dönemde yüzde 78 yolcu doluluk oranı ile icra ettiği 453 bin sefer ile 61,2 milyon yolcu taşıdı.

2015 yılında beşinci kez “Avrupa’nın En İyi Havayolu” seçilen Türk Hava Yolları bu yıl açılan San Francisco, Miami, Maputo, Taipei, Manila, Mauritius gibi hatlarla birlikte bugün 113 ülkede, 49’u yurtiçi, 235’i yurtdışı olmak üzere toplam 284 noktaya uçuş gerçekleştiriyor. Dünyanın en genç filolarından olan Türk Hava Yolları filosu 2015 yılında teslim alınan 33, 2016 içinde teslim alınan 5 uçakla birlikte bugün itibariyle 219 dar gövde, 75 geniş gövde ve 10 kargo uçağı olmak üzere toplam 304 uçaktan oluşuyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

 1. zeyno dedi ki:

  Bilanço hayırlısı olsun. Aracı kurumlarımız maalesef THY nin bilanço tahminlerinde ciddi sapmakta. Bunun ana nedeni dolar bilanço ve özellikle finansal taraftaki türev işlemlerden kaynaklanıyor.

  Detaylara indiğimizde son çeyrek faaliyet karı anlamında kafa kafaya olmuş. Geçen sene 300 küsur zarar vardı. en azından zarar yazmamış. Son çeyreğe gene fianansal kar damga vurmuş.

  Yıl toplamı 3 milyara yakın kar var ama bunun nette 900 milyonu finansal kardan geliyor. Yani aslında faaliyetin karı 2,1 milyar civarı. Gayet güzel.

  EBİTDAR marjı 25 lerdeki çok çok iyi.

  Ama her şeye rağmenpetrol düşüşü bilançoya hala tam yansımıyor. Bu hedge operasyonu bunu engellemeye devam ediyor. Aylar ilerledikçe etkinin azalması lazım.

  Diğer taraftan şirket borcunu bir miktar (2 milyar TL) azaltmış. Seneyi kasa 2,6 milyar TL ile kapatmış ki oldukça iyi bir nakit.

  Döviz tarafından euro yükümlülük 7,5 milyardan 5,5 milyara azalırken, japon yeni şu anda 7,5 milyar ile başı çekmekte. Yani şirketin dolar/jpy ye hassasiyeti daha fazla olacak. Bugünkü kur üzerinden bakarsak dolar/jpy etkisini ilk çeyrek bilançoda fianansal tarafta ciddi eksi yazarken görebiliriz.

  Şirketin Kuzey Amerikadaki büyümesi Ocak ayında %20 üzerine çıkmıştı. Bu güzel bir haber.

  3 milyar kar (bence 2,1 milyar kar) büyük başarıdır. Daha da önemlisi bu borca ve kasadan çıkan ciddi nakte ragmen bu sene şirket 1,2 milyar TL ekstra nakit yaratabilmiş.

  Gelirler kısmında bilet fiyatları dengelenmiş görünüyor.

  Yarına etkisi mi? tam bir muamma…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir