ABD TDİ Sonrası Borsa İstanbul’da Dolar Öldü

Dün güne zayıf bir açılış yaptıktan sonra yatay seviyede seyreden ve sonrasında güçlenen satışlar ile gerilediği gözlemlenen BİST 100 endeksi yüzde 0.99 oranında değer kaybetti. BİST 100 dünü 76.272 seviyesinden kapattı.

Haziran ayı piyasalar için oldukça sıcak geçecek gibi. Özellikle 21 Haziran’da yapılması planlanan PPK toplantısı öncesinde açıklanacak enflasyon rakamları bu anlamda önemli. Tüketici fiyatları Mayıs ayında aylık yüzde 0.58 artış gösterirken beklenen rakam yüzde 0.80 yönünde tahmin edilmekteydi. Dün Borsa İstanbul pozitif açılış yaptıktan sonra saat 10’da açıklanan enflasyon verilerinin olumlu algılanması ile yükselişine tüm gün devam etti. ABD Tarım Dışı İstihdam Değişimi beklentisi 158 bin gerileme olması yönünde iken aylık 38.000 kişi artarak piyasaları şaşırttı. Beklentinin oldukça üstünde rakam seyrederken yüzde 1.85 artışla 77 bin 675 seviyesine yükselmesinden sonra alımların hız kazandığı endeks ABD verisi sonrası oldukça hızlı yükselmeye başladı.

ABD Doları Uluslararası piyasalarda dün, Japon Yeni karşısında son 2 haftanın en düşük seviyesine ulaştı. Dolar/TL dün ABD tarım dışı istihdam verisi açıklandıktan sonra sert düşüşe geçerek 2.95 TL seviyesinden 2.9303 TL seviyesine kadar geriledi. Gün çerisinde düşüşe devam eden Dolar en son 2.9120 TL ile günü kapadı.

Amerika’da piyasada gözler açıklanan veriler üzerinde yoğunlaşırken, Tarım dışı istihdam değişiminin öncüsü olan ADP istihdam değişimi beklentileri hem karşıladı hem de arttırdı. Tarım dışı istihdam değişimi böylelikle haftanın ABD ekonomisine olan güveni artırması ile kapattı. İstihdam verileri açıklandıktan sonra Dolar değer kazanırken hisselerde toparlanmaya başladı. Düne Amerikan vadelileri yatay satıcılı başlarken sabah saatlerinde Asya seansında yatay seyir takip edilirken, Japonya ve Hong Kong’da alımlar olduğu gözlemlendi.

Yine düne dair sıcak gelişme olan OPEC toplantısında herhangi bir anlaşma sağlanamaması oldu. Anlaşma olmamasına rağmen petrol stokları sonrasında primlenmeye devam ederek bu gelişmeden negatif yönde etkilenmedi. OPEC toplantısının ardından petrolde düşüş gözlemlense de alımlar hız kesmeden devam etti. Bu gelişmeyle birlikte Amerikan hisseleri son 7 ayın zirvesinde kapanış gerçekleştirdi ve güçlü seyrine de devam edecek gibi duruyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. umut kara dedi ki:

    Yazilarinizi keyifle okuyorum.Dolar bazli endeks grafikte obo gorunuyor. Yorumunuz ne olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir